Dostávame sa pomaly do finále, pripravujeme sa na pôrod, balíme tašky do pôrodnice, chystáme výbavu, postieľka už je poskladaná, izbička opeknieva a skrine sa plnia voňavým miminkovským oblečením. Bruško kysne každým dňom, noci začínajú byť náročnejšie, moje pohyby sa spomaľujú a Miškove zintenzívňujú... Niektoré ťažkosti sa s tretím trimestrom zmierňujú iné sú intenzívnejšie, alebo celkom nové... Stále je to však čarovné obdobie, ktoré si užívame a milujeme.
V mojej taške do pôrodnice nebudú chýbať esenciálne oleje. Priblížim vám ich použitie, pre viac podrobných informácií odporúčam knihu Esenciální oleje v období těhotenství, pro snazší porod a pro miminka od Stephanie Fritz.
Pripravila som si tieto oleje a považujem ich za základ do pôrodnice, samozrejme olejov vhodných pre použitie pri príprave na pôrod, k pôrodu samotnému či bezprostredne po pôrode je oveľa viac. No keď si predstavím, že by som mala muža inštruovať, čo ako a kedy použiť, rozhodla som sa pre túto zostavu olejov, ktoré pokryjú asi tie najzákladnejšie možné situácie. Všetky oleje som si pripravila do 10ml roll on fľašiek a kokosový olej som naliala do 2/3 fľašky, z esenciálnych olejov som pridala po 5 kvapiek všetkých okrem Lavender a Breathe, kde som použila 10 kvapiek EO.
Ak si nie ste istí, ako použiť esenciálne oleje, je vhodné poradiť sa so skúseným aromaterapeutom, používať oleje riedené kvalitným rastlinným olejom (vhodné sú kokosový, mandľový, marhuľový olej), ktoré sa ľahko vstrebávajú do pokožky a riediť ich na začiatok vo väčších pomeroch, teda na viac rastlinného oleja menej esenciálneho oleja. Začnite použitím jedna kvapka EO na 1 -2PL podkladového rastlinného oleja, ak vám je pomer slabý, môžete postupne pridávať.
Obdobie tehotenstva nie je vhodné na experimentovanie, radšej začnite skôr a naučte sa aspoň pár základov. K olejom je potrebné si nájsť svoj osobný a špecifický prístup, preto aj tieto, či iné rady treba opatrne skúšať a modifikovať bezpečne tak, aby ste z nich mali čo najväčší osoh. Odporúčam zamerať sa aj na kvalitu esenciálnych olejov a vyberať si iba naozaj kvalitné produkty, aké ponúka napríklad práve doTERRA.
Geranium
– pred pôrodom
- Používa sa už v príprave na pôrod na masáž hrádze, tá sa pomocou masáží lepšie pripraví na pôrod, môžeme tak zmierniť pôrodné poranenia v tejto oblasti. Masáž pomáha zvyšovať pružnosť perinea (hrádze), odporúča sa od ukončeného 36 týždňa tehotenstva. Oleje na masáž perinea riedime kokosovým olejom, prípadne mandľovým či iným rastlinným olejom vo vysokej kvalite. Môžeme použiť aj iné oleje než Geranium, záleží, ktorý nám je príjemný a vybrať si z týchto Geranium, Roman Chamomile, Sandalwood, Frankincense. Pri masáži dbáme na hygienu rúk aj masírovanej oblasti. Techniky na masáž perinea nájdete na YouTube napríklad TU. Odporúčam pozrieť si video do konca.
Geranium
– počas pôrodu
- Zvyšuje cirkuláciu krvi a je vhodný pre uvoľnenie a úľavu od stresu a bolestí. Nanáša sa riedený na chrbát a jemne vmasíruje. Masáž počas pôrodu využívame iba vtedy ak je rodičke príjemná a prináša úľavu.
Geranium
– po pôrode
- Riedený s kokosovým olejom sa môže použiť po kojení na boľavé bradavky. Rovnako sa môže použiť Myrrha alebo Sandalwood.
Lavender
– pred pôrodom
- V treťom trimestri môže mať budúca mamička problémy so spánkom, Levanduľa alebo zmes olejov Serenity pomáha mamičkám prežiť posledné týždne pred pôrodom pokojnejšie noci, tiež môže napomôcť zmierneniu strachu z pôrodu. Má príjemnú vôňu a upokojujúce účinky na našu myseľ. Nanášame ju riedenú na spánky a chodidlá. Jemná masáž chodidiel od partnera je skvelý bonus pred spaním.
Lavender
– počas pôrodu
- Pomáha vytvoriť príjemnú atmosféru počas pôrodu, upokojuje. Levanduľa je olej komunikácie a pri pôrode je komunikácia viac než potrebná. Zachovanie pokoja v kritických situáciách sa tiež hodí. V prípade potreby nanášame riedenú na chodidlá alebo chrbát, prípadne na zápästia, aby sa čím skôr dostala do krvného obehu.
Lavender
– po pôrode
- Pomáha zotaveniu maternice po pôrode, tu sa už môže levanduľa použiť neriedená priamo na podbruško v prípade bolestivých sťahov maternice. Uvoľnenie pri močení môže byť niekedy po pôrode tiež potrebné, pre vzniknuté poranenia a opuchy. V pohodlí domova ich rozprašujeme na toalete. Pomáha tiež pri hojení rán a v spojení s Frankincense sa môže aplikovať vždy riedená na perineum a to aj v prípade poranení, ktoré boli ošetrené šitím.
- Na popraskané a bolestivé bradavky môžete po kojení použiť tento olej neriedený, do ďalšieho kojenia sa vstrebe, uľaví od bolesti a upokojí namáhanú pokožku.
- V prípade zápalu prsníka môžete použiť na masáž prsníkov a lymfatických uzlín pod pazuchami riedený olej levanduľa alebo iný z týchto olejov – Melaleuca, Thyme, Clove, Rosemary, Wild Orange. Vyberte si ten, ktorý vám je príjemný. Nezabudnite oleje riediť a použiť po kojení, aby mali čas vstrebať sa do ďalšieho kojenia a nedráždili miminko. Levanduľa je k bábätkám veľmi šetrná, preto ju odporúčam ako voľbu číslo jedna.
Citrus
Bliss – počas pôrodu
- Táto citrusová zmes v kombinácii s vanilkou pôsobí antibakteriálne a tiež antidepresívne. V našich nemocniciach je použitie esenciálnych olejov povolené iba pre osobné použitie. Difúzery nie sú povolené, takže striekať ich do priestoru bude tiež tabu. Pripravte si riedený Citrus Bliss na momenty, keď príde strach z ne/postupujúceho pôrodu, alebo vo chvíľach, keď budete vy alebo partner potrebovať dávku pozitívnej nálady. Nanášame riedený na krk zozadu, chrbát, prípadne chodidlá a zápästia.
Myrrh
– počas pôrodu
- Pomáha rozhýbať pôrod, zvýšiť intenzitu kontrakcií, jednoducho dostať veci do pohybu. Pripravená riedená kokosovým olejom sa môže natrieť na kríže a podbruško.
Myrrh
– po pôrode
- Aplikuje sa neriedený na pupočník bezprostredne po pôrode, keď pupočník dotepe a ustrihne sa, alebo odpadne pre ochranu a uzatvorenie tkanív.
Balance
– počas pôrodu
- Keď máme chuť „uletieť“, máme pocit, že nezvládame situáciu, dochádza nám energia, prepadne nás strach, beznádej... Balance je zmes olejov, ktoré nás dostanú späť do rovnováhy, uzemnia nás, upokoja, dodajú istotu, energiu a pomôžu nám spojiť sa s našim telom. Nanášame na chodidlá, chrbát, krk zozadu a zápästia v prípade, že sa pôrod zasekne z dôvodu obáv, napätia či vtedy, keď rodičke dochádzajú sily.
Balance
– po pôrode
- Nanášame denne na chodidlá pre obnovenie rovnováhy ako fyzickej tak aj duševnej a psychickej.
- Aplikuje sa po pôrode neriedený na chodidlá miminka po náročnej ceste pôrodnými cestami, uzemnenie, ukotvenie.
Breathe
– počas pôrodu
- Môže sa stať, že budúca mamička má problém s dychom, upchaté dutiny, alebo výtok z nosa, Breathe je skvelý pomocník, pomáha nám nadýchnuť sa z plných pľúc, niekedy môže nastať situácia, že mamička má problém s dychom, hoci iné dýchacie ťažkosti ju netrápia. Pocit čistého voľného nádychu môžeme dosiahnuť použitím riedeného Breathe oleja nanesením na spánky, dutiny, krk zozadu či zápästia.
Helichrysum
a Frankincense – počas pôrodu
- Táto zmes pomáha pri vypudzovaní bábätka z pôrodných ciest a pomáha znížiť riziko pôrodných poranení, aplikuje sa na hrádzu, riedenie 30ml kokosového oleja, 20 kvapiek Helichrysum a 20 kvapiek Frankincense. Alebo si vyrobte dve zmesi samostatne.
Helichrysum
– po pôrode
- Riedený kokosovým olejom môžeme použiť na masáž jazvy po cisárskom reze pre urýchlenie hojenia. Prípadne použite Immortelle.
Frankincense
– po pôrode
- Aplikuje sa neriedený na hlavičku a chrbátik miminka po pôrode, ideálne ešte na pôrodnej sále. Napomáha vytvoreniu si vzťahu maminky a miminka.
Lip
Balm – počas pôrodu
- Počas pôrodu môžete mať vyschnuté pery, pocit sucha zmierni skvelý balzam na pery, v niektorých nemocniciach nie je povolené piť počas pôrodu vodu a jesť. Určite si ale jednu fľašu pre istotu pribaľte a tiež hroznový cukor.
Dôležité upozornenia
Esenciálne oleje vždy používajte podľa pokynov. Na senzitívnu a detskú pokožku ich používajte riedené. Vyhnite sa kontaktu s očami a vnútornou časťou uší a iných citlivých miest ako sú napríklad sliznice. V tehotenstve a pri kojení sa poraďte o ich použití so svojim lekárom. Používajte iba EO terapeutickej kvality.
Komentáre
Zverejnenie komentára